PrireditvePrireditve

72. Ljubljana Festival -  nepozabni spektakli, ki jih ne smete zamuditi!

10 % popust s SPAR plus kartico

PrireditvePrireditve

Ljubljana Festival napoveduje poletje kulturnih presežkov in sijajnih doživetij. 

Ljubljana Festival napoveduje poletje kulturnih presežkov in sijajnih doživetij.

72. Ljubljana Festival bo potekal od 20. junija do 3. septembra. V tem času se bo v Plečnikovih Križankah, na Kongresnem trgu in na odru drugih ljubljanskih kulturnih institucij zvrstilo prek 5.000 umetnikov iz več kot 50 držav, dogodke pa si vsako leto ogleda preko 60.000 obiskovalcev.

Eden najstarejših mednarodnih festivalov teh razsežnosti vsako leto s skrbno izbranim in žanrsko raznovrstnim programom pomembno prispeva h kulturnemu dogajanju v prestolnici, saj Ljubljana, predvsem v poletnih mesecih, postane stičišče priznanih tujih in domačih umetnikov.

Festival obeta vrhunske simfonične in komorne koncerte, opere in balete v izvedbi uglednih institucij, novo produkcijo slavnega muzikala in nastope slovenskih ter tujih najpomembnejših klasičnih in popularnih umetnikov. Z deli XXVII. Mednarodne likovne kolonije se bo razširila zbirka sodobne likovne umetnosti Festivala Ljubljana, najmlajši oblikovalci bodo svojo ustvarjalnost pokazali na Mali likovni koloniji, nadobudni mladi glasbeniki pa bodo lahko svoje znanje nadgradili pri vodilnih profesorjih na Mojstrskih tečajih Festivala Ljubljana 2024.

Preverite celoten program letošnjega festivala.

Giacomo Puccini: LA BOHÈME, koncertna verzija, 8. avgust ob 20.30, Križanke

Giacomo Puccini velja za največjega italijanskega opernega skladatelja po Giuseppeju Verdiju. Leta 1895 je dokončal svojo četrto opero, La bohème,  ki slovi kot mojstrovina atmosferičnega tonskega slikanja. Zgodba je postavljena v Pariz okoli leta 1830, prikazuje boemski življenjski slog revne šivilje in njenih prijateljev umetnikov, v središču pa je tragična zgodba. Osnovni milje revnih umetnikov v celoti služi melodrami, nakazana socialna kritika pa se umakne v ozadje. Opero bo v koncertni izvedbi predstavil dirigent George Pehlivanian, ki je študiral pri Pierru Boulezu, Lorinu Maazlu in Ferdinandu Leitnerju. Po desetih letih se vrača na oder poletnega festivala, pred tem je bil med letoma 2004 in 2014 reden gost. Leta 2020 je ustanovil Pehlivanian Opera Academy (Operno akademijo Pehlivanian), ki je izjemna priložnost za pevce in dirigente, da nadgradijo svoje veščine med pripravo operne produkcije. Akademija poskuša umetnike z medsebojnim sodelovanjem pripraviti na uravnoteženo kariero v opernem svetu, obenem pa jim nudi številne priložnosti za nastopanje na turnejah. Pehlivanian bo med izvedbo dirigentsko mesto prepuščal mladim dirigentom, prav tako pa se bodo med seboj izmenjevali pevci.

ZAPPA DAY IN LJUBLJANA, 19. avgust ob 20.30, Križanke

Ameriški skladatelj, multiinstrumentalist in improvizator Frank Zappa velja za eno najbolj inovativnih in vplivnih glasbenih osebnosti 20. stoletja. Svojo glasbeno pot je začel pri 15 letih kot bobnar, kasneje pa se je razvil v enega najslavnejših kitaristov. Pri 21 je ustanovil rock skupino The Mothers of Invention, jo oblikoval v zasedbo električnega komornega ansambla in že s prvim albumom Freak Out!  pritegnil izjemno zanimanje glasbene javnosti in drugih glasbenih skupin, kot so bili The Beatles. Sodeloval je z dirigenti in orkestri, kot so Zubin Mehta in Los Angeles Symphony Orchestra (Simfonični orkester iz Los Angelesa), Kent Nagano in London Symphony Orchestra (Londonski simfonični orkester) ter Pierre Boulez in Ensemble Intercontemporain. Koncert Zappa Day in Ljubljana ponuja izbor skladb, ki jih je Frank Zappa napisal ob koncu svojega življenja za Ensemble Modern in so izšle na njegovem zadnjem albumu Yellow Shark,  ter nekatere skladbe, ki so bile za komorni ansambel prirejene in posnete po njegovi smrti. Koncert bo izvedla 30-članska zasedba Ensemble Dissonance, ki jo je ustanovil violončelist Klemen Hvala in se je uveljavila kot izvajalka tako sodobnih slovenskih in tujih glasbenih del kot klasičnih mojstrovin. Vodil jo bo dirigent Jonathan Stockhammer, ki glasbo Franka Zappe redno izvaja in s katerim Ensemble Dissonance v zadnjih letih zelo uspešno sodeluje. Gosta večera bosta legendarni kitarist Vlatko Stefanovski, ki bo večer popestril z improvizacijami na glasbo Franka Zappe, in igralec Blaž Šef, ki se je uveljavil tudi kot pevec v muzikalih in na koncertih sodobne in eksperimentalne glasbe.

GALA VEČER SVETOVNIH BALETNIH ZVEZD, 20. avgust ob 20.00, Cankarjev dom

Primabalerina Svetlana Zaharova navdušuje občinstva in kritike z izjemno tehniko ter iskrivo dramatično interpretacijo vseh možnih vlog. Plesalka je od leta 2003 članica Bolshoi Theatre (Akademskega državnega Bolšoj teatra iz Rusije). Na festivalu bo po petih letih nastopila drugič, iz Bolšoj teatra pa se ji bodo pridružili Artemij Beljakov, ki se je baletni družbi priključil po študiju in osvojeni drugi nagradi na tekmovanju mladih baletnih umetnikov v Krasnojarsku leta 2010, Kristina Kretova, članica zasedbe od sezone 2011/12, in Igor Cvirko, ki je leta 2022 postal glavni plesalec družbe. Prav tako bodo plesali Ljudmila Konovalova, ki je od leta 2011 glavna plesalka Wiener Staatsballett (Baleta Dunajske državne opere); Majevski Vsevolod, od leta 2023 član English National Ballet (Angleškega nacionalnega baleta); člana Balletto del Teatro alla Scala (Baletnega ansambla milanske Scale) Nicoletta Manni, ki je leta 2014 postala primabalerina, in Timofej Andrijašenko, glavni plesalec ansambla od leta 2018; ter Tatjana Melnik in Motomi Kijota, člana Hungarian State Opera (Madžarske državne opere) od leta 2015 oz. 2019. Baletniki bodo v obeh delih večera predstavili nabor nekaj najbolj osupljivih odlomkov klasičnega oz. romantičnega baleta kot tudi dela 20. in 21. stoletja. Ljubljansko občinstvo bo najprej deležno odlomkov iz Labodjega jezera  Petra Iljiča Čajkovskega in Caravaggia  Bruna Morettija, ki je “romantiziral” glasbo renesančnega skladatelja Claudia Monteverdija, Luminious postmodernega Maxa Richterja, Zgodovine tanga  revolucionarja argentinske glasbe Ástorja Piazzolle ter odlomka klasičnega baleta Adolpha Adama. Po odmoru bodo sledili odlomek Georga Balanchina na glasbo Čajkovskega, Variacije na anatolsko ljudsko pesem  večkulturno navdihnjenega Carla Domeniconija, koreografija Rolanda Petita na glasbo iz Bizetove tragične opere Carmen   in odlomki iz Hačaturjanovega junaškega Spartaka  kot tudi romantičnega repertoarja Camilla Saint-Saënsa in Ludwiga Minkusa.

ŽIVA PLOJ PERŠUH, dirigentka; SLOVENSKI MLADINSKI ORKESTER; LAURI PORRA, električna bas kitara; 21. avgust ob 20.30, Križanke

Na filmsko glasbo je sprva močno vplival Richard Wagner s tehniko leitmotivov, katerih namen je naznanjanje junakov, predmetov in situacij, nato se je razvila v povsem samosvojo tradicijo, ki gane poslušalce po vsem svetu. Na sredinem večeru v Križankah bo mogoče prisluhniti raznolikemu naboru filmske glasbe ter klasičnim in popularnim odlomkom, ki so zazveneli v nekaterih najbolj priljubljenih animiranih in igranih filmih ter franšizah, kot tudi skladbi Laurija Porre, pravnuka Jeana Sibeliusa. Dela bo interpretirala Živa Ploj Peršuh, slogovno vsestranska dirigentka, ki bo vodila Slovenski mladinski orkester, katerega ustanoviteljica in umetniška vodja je. Orkester deluje od leta 2019 in mlade glasbenike, stare od 16 do 26 let, z različnimi projekti pripravi na profesionalno pot. V vlogi solista bo nastopil Porra, finski basist in skladatelj, ki je sodeloval že na več kot 50 izdanih albumih, ki segajo od heavy metala do sodobne klasične, elektronske, hip hop in pop glasbe.

VEČER GLASBE JOHNA WILLIAMSA, 22. avgust ob 20.30, Križanke

John Williams je v dolgi karieri ustvaril nekaj najbolj priljubljene in prepoznavne filmske glasbe v zgodovini kinematografije. Čeprav je spreten v različnih kompozicijskih tehnikah, je v osnovi romantičen skladatelj, ki tradicionalni glasbeni izraz pogosto združuje s potezami avantgarde in popularne glasbe. Njegova sposobnost izražanja dramatičnega bistva filma je vodila do sodelovanja v raznovrstnih projektih, kot so Indiana Jones, Jurski park, Schindlerjev seznam, JFK  in Reševanje vojaka Ryana.  Za svoje delo je prejel številne nagrade, med njimi 26 grammyjev, pet oskarjev, tri emmyje in štiri zlate globuse. S 54 nominacijami za oskarja je največkrat nominiran skladatelj in nasploh drugi največkrat nominiran posameznik, takoj za Waltom Disneyjem. Njegovo glasbo bosta predstavila Sofia Philharmonic Orchestra (Orkester Sofijske filharmonije) in National Choir of Sofia Philharmonic (Nacionalni zbor Sofijske filharmonije) pod taktirko velikega oboževalca filmske sage Vojna zvezd  Najdna Todorova, ki slovi po vsestranskosti in živih interpretacijah. Ta velja za enega najbolj nadarjenih sodobnih bolgarskih glasbenikov in vsestranskega poustvarjalca z živimi interpretacijami. Med študijem se je med drugim izobraževal pri Urošu Lajovicu. Z orkestrom, ki je bil ustanovljen leta 1892 in je ena izmed vodilnih institucij bolgarskega glasbenega življenja, sodeluje že od leta 2001, leta 2017 pa je postal njegov direktor.

BOSSA DE NOVO & CÉSAR CAMARGO MARIANO, klavir; 26. avgust ob 20.30, Križanke

Projekt Bossa de Novo & César Camargo Mariano se je rodil po uspešnem in kritiško odmevnem koncertu na 71. Ljubljana Festivalu leta 2023. Svežo umetniško povezavo med skupino Bossa de Novo in Césarjem je v razprodani dvorani začutilo kar 1500 obiskovalcev. Na podlagi tega sodelovanja je César Camargo Mariano skupino povabil k snemanju novega albuma bossa nove, ki je rezultat njegovega razmisleka o aktualni brazilski glasbi. Potem ko je igral s skupino Bossa de Novo, je César začutil, da je sinergija med njimi takšna, da bi snemanje plošče lahko dalo zanimiv umetniški rezultat. Za projekt je prispeval nove izvirne priredbe klasičnih skladb bossa nove, ki predstavljajo izvore in zgodovino tega znamenitega sloga brazilske glasbe. Snemanja bodo potekala v Ljubljani do konca leta 2024, skladbe pa bodo premierno predstavljene 26. avgusta v Križankah v okviru 72. Ljubljana Festivala. Prvi natis plošče bo posvečen Ljubljana Festivalu za vso izkazano podporo, skupina pa pripravlja tudi povsem novo skladbo, ki jo bo predstavila občinstvu na premieri.

SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA; OKSANA LINIV, dirigentka; JUAN DIEGO FLÓREZ, tenor; 27.avgust ob 20.00, Cankarjev dom

Ukrajinska dirigentka Oksana Liniv in perujski tenorist Juan Diego Flórez se po dveh letih vračata v Ljubljano. S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija sta že nastopila na 70. ediciji festivala in prejela stoječe ovacije. Flórez je od svojega debija leta 1996 na Rossinijevem opernem festivalu v Pesaru nastopil v vseh večjih opernih hišah v Milanu, Berlinu, Salzburgu, New Yorku, Zürichu in na Dunaju. Oksana Liniv je ustanoviteljica mednarodnega festivala LvivMozArt, leta 2021 pa je postala prva dirigentka na Wagnerjevem festivalu v Bayreuthu. Tokrat bosta v Gallusovi dvorani predstavila nekatere najslavnejše romantične arije 19. stoletja, v katerih zablesti tenorski glas, kot tudi nekaj priljubljenih instrumentalnih vložkov. Zastopan bo predvsem italijanski repertoar opernih velikanov, kot so Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioachino Rossini in Giuseppe Verdi, medtem ko bo uvod v drugi del programa zaznamovan z nekaterimi največjimi francoskimi imeni, med njimi so Charles Gounod, Jules Massenet in Jacques Offenbach.

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA; Sir ANTONIO PAPPANO, dirigent; VILDE FRANG, violina; 28. avgust ob 20.00, Cankarjev dom

Edward Elgar je bil skladatelj bogate invencije in edinstvenega značaja, kar ga je uvrščalo med najboljše evropske romantične umetnike ter v sam vrh britanske glasbe njegovega časa. Njegov Koncert za violino in orkester v h-molu  je klasično zgrajen, a tonalno nejasen, in velja za enega najzahtevnejših v repertoarju. Gustav Mahler, ki je deloval v istem času, je prav tako pustil izjemen pečat v glasbeni zgodovini. Njegov opus je danes pomemben za vsakega velikega dirigenta in orkester, njegova Simfonija št. 1  pa nas vodi od prebujanja narave prek ranjenega srca do končne triumfalne apoteoze. Skladbi bo predstavil priznani dirigent sir Antonio Pappano, ki bo s sezono 2024/25 postal šef dirigent London Symphony Orchestra (Londonskega simfoničnega orkestra), pred tem pa je bil 22 let glasbeni direktor Royal Opera House (Kraljeve operne hiše v Londonu). LSO si je v prejšnjem stoletju ustvaril sloves vrhunske institucije, mednarodno občinstvo pa dosega s turnejami, umetniškimi rezidencami, digitalnimi partnerstvi in obsežnim programom prenosov v živo. V prvem delu bo solistka mednarodno uveljavljena violinistka Vilde Frang, ki je navdušila kritike s svojimi posnetki skladateljev, kot so Sergej Prokofjev, Jean Sibelius, Erich Wolfgang Korngold, Benjamin Britten, Carl Nielsen in drugi.

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA; Sir ANTONIO PAPPANO, dirigent; BRUCE LIU, klavir; 29. avgust ob 20.00, Cankarjev dom

Hector Berlioz je s svojim inovativnim pristopom do orkestracije in programsko zasnovanimi deli močno vplival na razvoj glasbe. Uvertura Rimski karneval  je zgodnje Berliozovo delo, ki vsebuje slavni solo angleškega roga. Frédéric Chopin je z združenjem spevnih melodij in briljantno klavirsko tehniko ustvaril opus, ki je za marsikaterega poslušalca vrhunec klavirske glasbe. Njegov Koncert za klavir in orkester št. 1  je zgodnje delo, polno čustvene vznesenosti. Na drugi strani je Gustav Holst nekoliko bolj enigmatična figura, ki ga je njegova samosvoja filozofija postavila na pot daleč od glavnega toka evropske glasbe. Kljub temu je napisal še danes nadvse priljubljeno orkestrsko suito Planeti.  Skladbi bosta zazveneli v interpretaciji sira Antonia Pappana, vrhunskega izvajalca simfonične in operne glasbe, ki je v preteklosti deloval v Oslu, Bruslju, Bayreuthu, Rimu in drugje. Vodil bo Kaunas State Choir (Državni zbor iz Kaunasa), ki z mednarodnim uspehom izvaja tako staro kot novo glasbo, in znameniti London Symphony Orchestra (Londonski simfonični orkester), katerega šef dirigent bo postal v prihodnji sezoni. LSO ima poleg rednih visokokakovostnih turnej po svetu tudi svojo založbo, pri kateri je izdal več kot dvesto posnetkov. Na klavirju bo Bruce Liu, zmagovalec zadnjega Chopinovega tekmovanja v Varšavi leta 2021, na katerem je nadarjeni slovensko-italijanski pianist Aleksander Gadžijev zasedel drugo mesto.

FILARMONICA DELLA SCALA; RICCARDO CHAILLY, dirigent, 2. september ob 20.00, Cankarjev dom

Letošnji poletni festival bo zaznamovala tudi vrnitev Riccarda Chaillyja, ki je nastopil na 61. Ljubljana Festivalu s slovitim Gewandhausorchester Leipzig (Gewandhaus orkestrom Leipzig). Svetovno prepoznani italijanski dirigent je bil v preteklosti kapelnik Gewandhaus orkestra Leipzig in je 16 let vodil Concertgebouworkest (Kraljevi orkester Concertgebouw). Danes deluje kot glasbeni direktor znamenite in zgodovinsko pomembne operne hiše Teatro alla Scala (milanska Scala), ustanovljene leta 1778, ter glavni dirigent Filarmonica della Scala (Filharmoničnega orkestra milanske Scale). Redno dirigira najpomembnejšim simfoničnim orkestrom in sodeluje na mednarodnih festivalih. Tokrat bo s Filarmonica della Scala izvedel Simfonijo št. 5 v e-molu, op. 64,  Petra Iljiča Čajkovskega. Ta je po zgledu Ludwiga van Beethovna in Roberta Schumanna zasnovana ciklično, saj ima v vseh stavkih ponavljajočo se glavno temo, in v absolutni glasbeni govorici, saj je v nasprotju z mnogimi skladateljevimi deli brez zunajglasbenih aluzij. Chailly bo nato z orkestrom izvedel še orkestrski suiti Dafnis in Hloa  Maurica Ravela, ki velja za mojstra orkestracije. Ravel je v tem delu s popačenjem znanih zvokov (dušenje, nenavadni registri ipd.) dosegel povsem edinstvene in nove orkestrske barve.

Ponudba Popust s SPAR plus kartico
Vstopnice za predstave v okviru 72. Ljubljana Festivala* 10 %

 

 

 

Cena velja za eno osebo. Ugodnosti se ne seštevajo in ne veljajo skupaj z drugimi morebitnimi akcijami in popusti. 

*Vstopnice za vse koncerte lahko s SPAR plus kartico kupite 10 % ceneje na blagajni Križank in na ljubljanafestival.si. Za nakup prek spleta vpišite promocijsko kodo SPAR10. Popusti ne veljajo za koncert Vlada Kreslina in koprodukcijske prireditve (Oto Pestner, Uroš Perić). Popusti se med seboj ne seštevajo in se izključujejo z ostalimi morebitnimi popusti in akcijami ter ne veljajo na dan prireditve.

Za več informacij pišete na blagajna@ljubljanafestival.si ali pokličite 01 241 60 00.

Fotografije in video posnetki so objavljeni z dovoljenjem ponudnika.

Imate vprašanje?

Za več informacij pokličite 080 82 44 ali nam pišite.

Lokacija ponudnika

O ponudniku

Festival Ljubljana

Festival Ljubljana, Trg francoske revolucije 1, 1000 Ljubljana

Spletna stran Klikni tukaj
Email Klikni tukaj
Telefon 01 241 60 26
Facebook Klikni tukaj
Pišite ponudniku
Brezplačna številka 080 82 44. To je pa res en velik plus.